MECADA MILITARY REAL ACTION TEAM

Zkušenosti s nákupem

Nákup zbraní a příslušenství v Troja Paintball Club + VM Shopu

hlášení a analýza

Po značně dlouhé analýze požadavků na výzbroj jsme se z důvodů uvedených v analýze výzbroje rozhodli k nákupu poloautomatů řady Spyder. První z těchto zbraní jsme nakoupili ve firmě Odemon v Kroměříži, která provozuje internetový obchod na stránce www.paintballsport.cz . Prodejce v této firmě si během diskuse postěžoval na jednání Paintball Clubu Troja, provozujícího internetový obchod www.paintballgame.cz/shop/. Stěžoval si konkrétně na stav zasílaného zboží. Svoje zkušenosti nám popsal následovně: "Objednal jsem si tubus na kuličky, který měl být nový (tzn. ne komise nebo bazar). Poštou zaslaný tubus byl ovšem nejen evidentně používaný, ale dokonce se ho ani nesnažili očistit od bahna. Jindy jsem si objednal Tippmanna a došla mi pouze samostatná zbraň bez ničeho, přestože je známo, že balení jedné zbraně zaslané z U.S.A. firmou Tippmann pneumatic. inc obsahuje rovněž čištění a zásobník."

A já vůl se Troja Clubu ještě tenkrát zastával, protože mi připadal seriozní.

Odemon v Kroměříži jsme navštívili, protože měl k dispozici přesně model, který jsme sháněli. Nákup dalších zbraní a příslušenství jsme se, po předchozích ne negativních zkušenostech, rozhodli realizovat právě v Troja Clubu. Ovšem lekce, která nám měla ukázat, že naše zkušenosti odvál čas, nás teprve čekala. Při osobní návštěvě v tomto obchodě jsme si nejprve objednali Spyder TL+, ten nám byl bez problémů předveden.

Další náš požadavek byl: dvě 12oz Al on/off lahve. Obézní prodavač se usmál a povídá. "A to vám bude stačit?200 ran?" V technických údajích k této lahvi je ovšem na jejich vlastní stránce uvedena kapacita cca 500 ran. Když jsem mu to připomněl, opáčil mi toto: "Nó, to je jenom zhruba.to je podle počasí."

Tento dialog můžeme pochopit následovně

  • Na jejich stránce jsou uvedeny ideální data, která ovšem nejsou reálná a dobroděj prodavač nás chtěl nenápadně upozornit.
  • Prodavač není dobroděj, pouze nemá šajnu co prodává.
  • Počítá s tím, že zákazník nemá přesné informace o tom, co chce koupit a snaží se mu proto nabídnou co nejdražší zboží. Což mi připadá v kombinaci s bodem 2. nejpravděpodobnější.

Po chvíli mlčení uzavřel prodavač tuto diskusi "Tak tu dvanáctku, jo? A přinesl, skutečně 12oz láhev, ovšem jiný typ než jsme chtěli. My se ale nezlobili. To se může stát každému prodavači, že? Tak povídám, že tento typ nechceme, že chceme tu US láhev. Prodavač se zarazil a povídá "Tu už nemáme." Pak jsme se zarazili my, protože námi požadovaný výrobek byl úhledně vyrovnán v regálu za ním. "Myslím tamhle tu" řekl jsem a ukázal do regálu za jeho tlustým zadkem. "Aha" povídá překvapeně (herec byl vynikající) a odešel do skladu. No vida a lahvičky byly najednou na světě. Tak co tam máme dál.

Pozn. Analýzou požadavků na masku jsme vyhodnotili jako nejvhodnější (v kombinaci s kevlarovou přilbou a vizuálně, viz. výstroj) dnes již nevyráběnou JT Wiper (z vyznavačů speedballu by si ji už na obličej asi nikdo nenasadil).

Samozřejmě nebyly k mání. Napadlo nás koupit tedy jenom obličejový štítek (jako náhradní díl) a nasazením na brýle JT (které jsme již měli) by jsme získali stejnou masku. Ten ovšem rovněž nebyl k mání, přestože byl v jejich nabídce (nakonec se opět zázrakem našel, tedy ten štítek, i když tlusťoch by odpřísáhl na smrt svojí matky, že ho v životě neviděl). Předtím jsme se ovšem museli prohrabat regálem s komisním zbožím (rozuměj veteš), kde bylo také několik Wiperů. Všechny ovšem byly ve stejně dezolátním stavu. Když jsme zjistili, že je jedno, z kterého šrotu se pokusíme ten štítek zachránit, jednu jsem vytáhl a povídám: "Kolik stojí?" A sťoch povídá 650,-. Podíval jsem se na ceník na zdi a povídám mu "Tady stojí, 550 až 600,- podle stavu." "No, 550 až 600.takže 600,-" arogantně mi odpověděl a usmál se. Připomnělo mi to vojína Bajzu, když mi jako mladýmu na vojně vnutil svoje stará ramínka na prádlo-lacino samozřejmě.

Pokud jsme vybrali z regálu něco, co tam bylo třeba jenom jednou a on řekl vyšší cenu, než byla v ceníku, reagoval na naši poznámku pěknou scénkou, v které nám vyprávěl příběh o tom, že to co je v ceníku, už v regálu není a teď je tam náhodou něco stejného, co je ovšem v lepším stavu a proto dražší. Poslední kapku energie jsem vyplýtval na dotaz kolik stojí ventilátor do masky JT, který byl rovněž v regálu s veteší. Na odpověď, která byla dokonce o cca 20% vyšší než uváděl ceník, jsem už nereagoval.

Celkově jsme nakoupili zboží za cca 16.000,-Kč. Jediná věc, ke které ovšem bylo cosi jako doklad o nákupu, byl SpyderTL+, který tvořil necelou polovinu této sumy. Požádal jsem tedy našeho prodavače, zdali by nám nevystavil nějaký učet nebo paragon. S úsměvem souhlasil a vystavil nám "učtíček" jak se patří.

pozn. "Podrobný" rozpis-co je co, byl dopsán až na další požádání.

Popisem nákupu kuliček, které po rozbaleni vypadaly jako zachráněné z povodní, vás nebudu zatěžovat. Byly v prodeji se slevou během tzv. měsíce slev (zřejmě vyhazování starejch krámů). Kuličky byly vlhké a tvarově připomínaly všelicos, respektive slupka byla pomačkaná. Chápu, že ve slevě je zboží, kterého je nadbytek, nebo je zastaralé apod. Tahle munice byla ovšem téměř na vyhození. Byla prodávána bez upozornění na změněnou kvalitu. Pokud měl být upozorněním potutelný usměv a vtipné poznámky, tak to nepovažuji za dostatečně transparentní.

Nakonec bych rád podělil o zkušenosti se systémem slev v této "Mece paintballu". Jednoho dne jsem objevil na stránce tohoto obchodu hrdý nápis: Pří nákupu nad 30.000 až 20% sleva. Nebyl jsem již tak naivní, ale protože jsme se v té době chystali k přezbrojení jednotky, otázal jsem se mailem, jaká by byla sleva při nákupu zbraní Spyder s příslušenstvým při nákupu nad 30.000,- s vírou, že nějakou slevu snad tedy dostanem. V odpovědi nám byla nabídnuta "velmi výhodná" sleva 1% a cítil jsem téměř rozpaky nad svým návrhem. Nevím, co bych si musel koupit za 30.000,-, aby sleva byla 20%. Zřejmě těsnicí kroužky. Jak jsme si užili výhodnou nabídku měsíce slev, při nákupu kuliček jsem již popsal výše.

Analýzou získaných informací jsme zjistili (omlouvám se, ale bez trochy nadsázky a vulgarismů to asi nepůjde):

  • Pokud má prodavač v Troja Clubu poznámky typu "Nó jó, ják chceté" a tváří se jako, že chce něco říct, ale nemůže, pak obsah krabice, kterou vám právě podává je pravděpodobně na hovno, popř. krabice je prázdná.
  • V případě, že se vám zakoupený výrobek rozsype a při nákupu jste pozorovali chování popsané v bodě 1., pak neobtěžujte pana prodavače zbytečnou reklamací.
  • S ceníkem komisního zboží si můžete... ehmm... teď nevim... snad... vytřít prdel?
  • To, co vám zašlou poštou nemusí být přesně to, co jste si objednali (což dodává nákupu vzrušení, při čekání na zásilku).
  • Informace, které vám podá odborný personál prodejny jsou na... no vždyť víte.

Pozn. Rád bych upozornil, že my nemáme žádný zájem ani profit na prodeji paintballového vybavení. Všechny informace v tomto článku čerpají ze skutečných zkušeností, přesto, že jsou viděny z poněkud subjektivního pohledu a doplněny trochou nadsázky. Netvrdím, že vás v Troja Clubu podvedou, ale tvrdím, že si tak budete připadat, pokud s vámi budou jednat podle zde popsaných zkušeností.